KAPHİB’den Haberler

ÜYELERİMİZDEN

Kayakapi Premium Caves

Kayakapi Premium Caves

HELİKE İN CAPPADOCİA

HELİKE İN CAPPADOCİA

ARGOS IN CAPPADOCIA

ARGOS IN CAPPADOCIA

FOSIL CAVE HOTEL

FOSIL CAVE HOTEL

Otel Mustafa

Otel Mustafa

TAŞKONAKLAR

TAŞKONAKLAR

PERİSSİA OTELİ

PERİSSİA OTELİ

CCR HOTEL

CCR HOTEL

EYES OF CAPPADOCİA

EYES OF CAPPADOCİA

YUNAK EVLERİ

YUNAK EVLERİ

FLORIA HOTEL

FLORIA HOTEL

millstone cave suites

millstone cave suites

AYDINLI GARDEN HOUSE

AYDINLI GARDEN HOUSE

Agarta Cave Hotel

Agarta Cave Hotel

FAİRYLAND CAVE HOTEL

FAİRYLAND CAVE HOTEL

BEST WESTERN PREMIER CAPPADOCİA

BEST WESTERN PREMIER CAPPADOCİA

BURCU KAYA OTEL

BURCU KAYA OTEL

CAPPAVILLA CAVE HOTEL

CAPPAVILLA CAVE HOTEL

KAPADOKYA INN (RAMADA)

KAPADOKYA INN (RAMADA)

Gold yıldırım hotel

Gold yıldırım hotel

KAP-HİB Facebook

Gomeda ve Üzengi Vadileri

Yaklaşık 6 km uzunluğundaki vadi, Gomeda ve Üzengi vadilerinin birleşmesinden oluşmuştur. Turist gruplarının sık yürüdükleri vadilerden değildir. Bu nedenle daha bakir bir ortama sahiptir. Kiliseleri ve çok katlı güvercinlikleriyle dikkati çeken vadi, bölgenin önemli trekking parkurlarından biridir. Giriş noktamıza göre vadinin baş kısmı Gomeda, son bölümü ise Üzengi Vadisi olarak adlandırılmaktadır. Gomeda adı vadi girişindeki tarihi kalıntılardan, Üzengi adı ise vadi içindeki dereden gelmektedir. Üzengi Deresi Ortahisar’ın güneyinden başlayıp Damsa Çayı ile birleşmektedir. Derenin çevresi madensuyu kaynakları ve ağaçlık yapısı ile Ürgüp’te piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Vadi yürüyüşü dere akış yönünde sürdürülmektedir.

Yürüyüşün başlangıç noktasına ulaşabilmek için Ürgüp-Mustafapaşa yolunda 2700 m kadar ilerlendikten sonra sağdan ayrılan Ayvalı Köyü yoluna girilmelidir. Ayrımdan yaklaşık 2 km sonra çeşmenin yanından sağdan yol ayrımı vardır. Ayrımda ‘Gomeda Harabeleri’ yazılı tabela bulunmaktadır. Bu yola girilip 1200 m gidilirse araba park edilebilecek küçük bir park yeri bulabilirsiniz. Buradan sonra kısa bir yürüyüşle vadiye girilmektedir.

Ancak vadiye girmeden hemen sağ tarafta, tabelası bulunmayan Alakara Kilisesi adıyla bilinen bir kilise kalıntısı yer almaktadır. Kilise, kayaya oyularak yapılmış eski bir kilisenin sonraki dönemlerde genişletilmesiyle son biçimini almıştır. Vadiye indikten yaklaşık 200 m kadar sonra sol taraftaki kayalık kesim üzerinde bulunan ve kısa bir tırmanışla ulaşılan Aziz Basilios Kilisesi’ne gelinmektedir. Girişinde tabela bulunan kilise, Kapadokya’da freskleri ikona kırıcı dönemde yapılmış ve günümüze ulaşmış ender kiliselerdendir.

Rahat bir tempoyla 4 saatte geçilebilecek olan vadi, sık sayılabilecek bitki örtüsüne sahiptir. Uzun kollu t-shirt giyinmek, kollarınızın çalı ve ısırgan otlarından etkilenmesini önleyebilir. Yürüyüş süresince dere yatağı takip edilmekte ve sık sık dere üzerinden karşı tarafa geçişler yapılmaktadır. Derenin genişliği 1-2 m kadar olduğundan zıplayarak ya da dere üzerine atılan ağaçları kullanarak karşı tarafa geçmek mümkündür. Baharda ve suyun daha fazla olduğu dönemlerde su geçirmez bir ayakkabı tercih edilebilir. Yürüyüş süresince eğer mevsim uygunsa erik ve kiraz ağaçlarının altında mola vermeyi ihmal etmeyin.

Vadinin Üzengi bölümünü yürümeye başladığınızda yüksek kaya duvarlarına oyulmuş çok etkileyici güvercinlikler görülüyor. Güvercinliklerin bazılarında süslemeler dikkati çekiyor. Vadinin bu bölümüne Ortahisar Pancarlık Kilisesi tarafından gelen toprak bir araba yoluyla yaz aylarında ulaşmak mümkün. Güvercinliklerden sonra vadi genişliyor ve dere yatağı üzerinden ilerliyor. Vadinin sonlarına doğru sol tarafta bir maden suyu kaynağı ile karşılaşılıyor. Üzengi İçmecesi adı ile bilinen bu su kaynağının debisi saniyede yarım litre kadardır. Kükürt kokusu yoğun olan içmecenin karbondioksit fazlalığı içimini kolay hale getirmektedir. İçmecenin, karaciğer, safra kesesi sorunları, sindirim bozuklukları ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Üzengi içmecesinden yaklaşık 15-20 dakika sonra Ürgüp-Mustafapaşa asfaltına çıkılarak yürüyüş sonlandırılmaktadır. Eğer sola, Ürgüp yönüne dönerseniz 2.5 km sonra Ürgüp’e ulaşabilirsiniz.

 

 Sanal Tur İçin Tıkla